لینک فایل<تحقیق در مورد کنایه چیست؟ >

تحقیق در مورد کنایه چیست ,کنایه چیست,دانلود تحقیق در مورد کنایه چیست ,کنایه,چیست تحقیق در مورد کنایه چیست؟ دوست گرامی،در این پست توضیحات در مورد تحقیق در مورد کنایه چیست؟ .را مشاهده می نمایید .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .docx ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 35 صفحه

قسمتی از متن .docx :

1

‏مقدمه:

‏کنایه یکی از زیباترین و دقیق ترین اسلوب‏های هنری گفتار و رساتر از حقیقت است، زیرا در کنایه ذهن انسان از ملزوم به لازم منتقل می‏شود و با نوعی دلیل همراه می‏شود. کنایه از مهمترین شگردهای زیبا آفرینی در شعل و از طبیعی ترین راه‏های بیان است که در آیات قرآنی، اعتقادات پیشینیان، آداب و رسوم اجتماعی، گفتار عامه، امثال و حکم، تقاضا، انتقاد و در شعر، بخصوص در انواع هجو، نمونه‏های بسیاری از اسعتمال کنایه را می‏توان یافت.

‏در این ‏ رساله‏ با توجه به تاریک و مبهم بودن مرز میان کنایه، استعاره، و مجاز در کتب بلاغی، تمام‏ی‏ مباحث علم بیان را می‏توان از نگای دیگر در دو حوزه حقیقت و مجاز جای داد؛ اگر تشبیه در گستره حقیقت و استعاره در پهنه مجاز قرار داشته باشد، کنایه در هر دو میدان می‏تواند جای گیرد. کنایه مانند استعاره از حوزه حقیقت به مجاز راه می‏یابد با این تفاوت که معین حقیقی خود را نیز حفظ می‏کند، به گونه‏ای که بزرگان بلاغت نیز بر این باورند که اراده معنای حقیقی در کنایه جایز است. بنابراین می‏‏توان گفت کنایه نه حقیقت صرف است نه مجاز صرف بلکه برزخی است مابین حقیقت و مجاز و یکی از عوامل مهم زیبا آفرینی در کلام ادبی، اصولا در کنایه، کلام یکی است اما دو معنی از آن بر می‏آید. کنایه چون کیمیایی است که مس زبان عادی را به زر شعل مبدل می‏سازد.

2

‏سخن زمانی جنبه هنری- ادبی به خود می‏گیرد که به صورت غیر مستقیم بیان شود. دانشی که شاعر و هنرمند به کمک آن می‏تواند معنای واحدی را به شیوه‏های گوناگون ادا کند، بین نام دارد که صور خیال را می‏سازد. اصولاً این شگرد‏ها و ترفند‏های زیبا آفرینی هستند که زبان عادی، روزمره و تکراری را به زبان برجسته شعر و ادب مبدل می‏سازد؛ یکی از این شگرد‏ها و صور خیال، کنایه است که از طبیعی ترین راه‏های بیان به شمار می‏رود و در آن، گویی نویسنده و گوینده از منطق عادی گفتار گریزان است و چنین حرکتی، که خلاف جهت عادت است، تأثیر سخت از زیاد و لذت بخش می‏سازد به گونه که متقدمین علمای بلاغت، کنایه را ترک تصریح به چیزی نامیده و می‏گویند: کنایه رساتر از تصریح است ‏«الکنایه ابلغ من التصریح»

‏ ‏ (مطول، ص 375).

‏بیان مستقیم، روشن و صریح اندیشه و معنی، نه تنها ذهن را به تأمل و تفکر وا نمی‏دارد بلکه باعث سستی، کندی و تنبلی ذهن می‏شود؛ چنین سخنی زیبا و لذت بخش نیست و گاه باعث تنفر خواننده می‏شود، به گونه‏ای که تمایلی برای پیگیری آن اندیشه نخواهد داشت. به زبانی دیگر، سخن ساده و مبتذل، ارزش فکر کردن ندارد، در حالی که بیان مطلب به صورت پوشیده و دور از ذهن، در خدمت به اعتبار زیبایی‏هایی که دارد مورد نقد و بررسی سخن سنجان قرار گیرد و از این جهت کنایه، بیشترین خدمت را به زبان و بیان می‏کند، زیرا از زبانی ساده، عادی و روز مره، زبانی هنری و بدیع و شگفت انگیز می‏سازد.

3

‏تعریف ‏کنایه ‏:‏

‏کنایه در لغت به معنی پوشیده سخت گفتن است و در اصطلاح، سخنی است که دارای دو مغنی نزدیک (حقیقی) و دور (مجازی) باشد، به طوری که این دو معنی، لازم و ملزوم یکدیگر باشند، تا شخص با ندگی تأمل معنی دوم را که لازمه معنی اول است، درک کند. سکاکی کنایه را آوردن لفظی می‏داند که غرض از آن، لازم معنایدیگر است با جواز اراده لازم آن معنی (مفتاح العلوم، ص 870).

‏کنایه یکی از لطیف ترین و دقیق ترین اسلوب های بلاغت و رساتر از صراحت است، زیرا ذهن انسان را از ملزوم و لازم منتقل می‏کند.

‏غرض از کنایه: کنایه یا به خاطر احترام به مخاطب بوده، یا برای ایجاد ابهام در شنوندگان است، یا برای شکتس دشمن بدون بجا گذاشتن راه نفوذ و یا برای منزه داشنت گوش از خبری که زا شنیدن ابا دارد و یا برای و یا برای اغراض و لطایف بلاغی دیگر است. (جواهل البلاغه، ص 306).

‏از لحاظ روانی، بیان کنایی، نوعی فعالیت ذهنی را به منظور کشف معانی نهفته در سخن سبب می‏شود که به ادب و رعایت حد سخن نزدیکتر است و گویای ظرافت طبع و نکته دانی و لطف ذوق گوینده به شمار می‏آید.

‏دیدگاه‏ها

‏فرّا (متوفای 207 هجری) در کتاب «معنای القرآن» در خصوص کنایه چنین می‏گوید: